Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Původní myšlenka BUP vychází z daných přírodních poměrů pobaltského regionu, a jejím  hlavním záměrem bylo najít nový způsob spolupráce mezi univerzitami, a také mezi univerzitami a společností, což vedlo k vytvoření silných lokálních a i národních vzdělávacích skupin.

BUP logoBaltský univerzitní program (BUP) je v současnosti síť 86 členských univerzit a dalších institucí zabývající se vyšším vzděláváním v celém Pobaltí. Celá tato síť je řízena sekretariátem BUP a také částí zaměstnanců Centra trvale udržitelného rozvoje v Uppsale (Uppsala Centre for Sustainable Development) na univerzitě v Uppsale ve Švédsku. 

Program je zaměřen na otázky trvale udržitelného rozvoje, ochrany životního prostředí, a demokracii v Pobaltí. Hlavním záměrem je pak podpora klíčové úlohy univerzit jako demokratických a mírových institucí, které podporují trvale udržitelný rozvoj. Tento cíl je naplňován pomocí rozvoje univerzitních kurzů, spolupráce na projektech, do které jsou zapojeny i úřední, samosprávní a další orgány.

V případě zájmu o více informací o Baltském univerzitním programu se můžete podívat na tuto prezentaci ředitelky BUP Pauly Lindoos.

Síť BUP

BUP participating universitiesBaltský univerzitní program (dále jen BUP) je regionální univerzitní síť 86 univerzit ze 14 zemí, které jsou součástí Pobaltí. BUP sekretariát sídlí na Uppsala University a je pod správou mezinárodního výboru. V rámci programu jsou plánovány, vytvářeny a koordinovány vysokoškolské a učitelské kurzy využívající moderní vzdělávací techniky, které jsou dále kombinovány s tradičním vzděláváním rámci jednotlivých univerzit, a zároveň pomáhají rozvíjet společné výzkumné projekty. Vybrané projekty se obvykle týkají celého regionu, a klíčovou je mezinárodní spolupráce. Aktivity BUP zahrnují rozvoj různých aspektů  udržitelného rozvoje v regionu. V současné době se na tomto projektu podílí každoročně 10 000 studentů .

Financování programu pochází od švédské vlády a univerzity v Uppsale, dále od švédského institutu a pobaltské unie SIDA. Na projektu tak participuje norské ministerstvo a využity jsou i některé z dotačních programů EU, stejně tak jako finské fondy. V neposlední řadě se na podpoře programu podílí i participující univerzity.

Participující univerzity jsou jak klasické univerzity,  tak univerzity, které mají zaměření technické, zemědělské, kulturní, ekonomické, pedagogické, atd. Mezi země, které jsou součástí úmoří Baltského moře patří: Bělorusko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Německo, Lotyšsko, Litva, Polsko, Rusko a Švédsko a okrajově také Česká republika, Norsko, Slovensko a Ukrajina.

Na univerzitách se tak rozvinula velká síť vědců a učitelů. Jedná se o více než 1 500 členů, kteří přispívají do různých částí programu. Většina členů je aktivních v oblasti ochrany životního prostředí, ale neméně významné jsou také příspěvky pracovníků z oblasti sociálních a humanitních věd.